מאמרים ומחקרים בנושאים אקטואליים במשפט העברי

תשלום על חניה בכחול לבן

האם יש איסור גזל על חניה בכחול לבן בלי לשלם? מה הדין אם לא היה מדחן בסביבה והיה ניתן לשלם רק באמצעות טלפון סלולרי, שלא היה ברשותי? האם יש תוקף הלכתי לחוק העיריה בעניין החניה? מה הדין בחניה באדום לבן?
לחצו כאן לצפייה במאמר

נזקי רעש

נזקי רעש אלו תופעות הנגרמות כתוצאה מחשיפה ממושכת, מקוטעת או פתאומית לרעשים מזיקים. רעש הוא חלק בלתי נפרד מהמציאות המודרנית (מוזיקה רועשת, תעשייה, כבישים סואנים, מכשירים טכנולוגיים). מדובר בנזק מצטבר ולא מיידי, במאמר זה נבחן את עמדת ההלכה ביחס לנזקי רעש.
לחצו כאן לצפייה במאמר

עד מדינה בראי ההלכה

"עד מדינה" הוא חשוד, נאשם בפלילים, המעיד מטעם התביעה נגד עמיתיו או שותפיו לעבירה בעקבות הסכם שערך עם הפרקליטות. מהי עמדת ההלכה בנוגע לכשרותו ותוכן עדותו?
לחצו כאן לצפייה במאמר

כפיה לדון בבית דין ישובי

במקרה של סכסוך ממוני, הכלל הוא שהולכים אחר הנתבע, ולכן בית הדין שידון בסכסוך הוא בית דין בעירו של הנתבע. אולם מה הדין כאשר שני הצדדים גרים באותו ישוב שיש שם בית דין קבוע, האם הנתבע רשאי לסרב להתדיין שם, ולבקש ללכת לבית דין במקום אחר?
לחצו כאן לצפייה במאמר

מסחר

מוצר בחנות שעליו נקוב מחיר נמוך מדי

לפעמים במהלך קניות בחנות, אנו נתקלים במוצר על מדף ועליו מחיר נמוך שנכתב בטעות ע"י המוכר. לפי החוק הוא חייב למכור לנו על פי אותו המחיר. עלינו לברר, מהי עמדת ההלכה בעניין.
לחצו כאן לצפייה במאמר

חוזה שכירות דירה

חוזה שכירות דירה סטנדרטי כפי שנמצא באינטרנט או אצל עורכי דין אין לו תוקף מבחינה הלכתית. מימוש החוזה כרוך באיסורי גזל והליכה לערכאות. לכן, זו ממש חובה גמורה לערוך חוזה שכירות לפי ההלכה. במאמר זה נסביר כיצד כל אחד יכול לעשות זאת בעצמו.
לחצו כאן לצפייה במאמר

תשלום כתחליף לשבועה בבתי הדין לממונות

מהו יסוד מנהג בתי הדין היום להמיר את השבועה בתשלום ממוני? כיצד נוהגים בתי הדין לממונות בימינו? מהו שיעור התשלום שבתי הדין מחייבים כתחליף לשבועה? האם יש הבדל בין סוגי השבועות?
לחצו כאן לצפייה במאמר

לפנים משורת הדין

מה זה "לפנים משורת הדין"? האם זה חובה או רשות? כלפי מי צריך להתנהג בדרך זו? באלו מקרים זה נוהג? האם רק בנושאי ממון?
לחצו כאן לצפייה במאמר

האם מי שמחזיק סמארטפון נפסל לעדות?

לאחרונה יצאו שמועות שונות בשם רבנים גדולים שכל מי שמחזיק סמארטפון עם אינטרנט לא מסונן הרי שהוא פסול לעדות, ואחת ההשלכות היא שאינו יכול לשמש כעד בחופה וקידושין. האם זה נכון?
לחצו כאן לצפייה במאמר

וצרכנות

גיוס לקוחות לעסק חדש

מה הם האופנים בהם מותר לגייס לקוחות לעסק חדש? האם יש איסור של "גניבת לקוחות"?
לחצו כאן לצפייה במאמר

  1.        שיעורים ערוכים בכולל דיינות חושן משפט חלק א (לחץ על התמונה)